Informácie o nás

Mačky ako terapeutky

Mačky - záhadní introverti, silné osobnosti, ktoré si musí človek získavať oveľa dlhšie ako psa a nemôže počítať s ich absolútnou oddanosťou. Sú menšie, čistotnejšie a dobrí liečitelia. Majú veľký vplyv na psychiku človeka, pri depresiách, mentálnych retardáciách, autizme, mozgovej mŕtvici, zmyslových poruchách, telesných postihnutiach, rozvíjajú komunikáciu, znižujú krvný tlak a cholesterol, upravujú srdcovú arytmiu, precvičujú jemnú motoriku, zmierňujú reumatické bolesti... Felinoterapia je vo svete známa ako podporná liečba pri liečbe somatických, psychických porúch a záťaží ľudskej osobnosti. Je vhodná pre rehabilitačné centrá, hospice, špeciálne školy, domovy pre seniorov a domovy sociálnych služieb.

V krajinách západnej Európy, v Izraeli, ale aj USA má tá to terapia svoje pevné miesto, využívajú ju aj v susednom Česku. Na Slovensku ju ako prvé zaviedol Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb v Kremnici pre seniorov a dospelé osoby so zdravotným postihnutím, ktorého zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj. Jeho riaditeľka Mgr. Božena Schniererová: „Obyvateľom nášho zariadenia sme chceli spestriť život v novom prostredí prítomnosťou zvieratiek, a to nielen na zábavu a povzbudenie, ale aj na liečbu. Prvou terapeutkou bola Barborka. Prešla veterinárnym vyšetrením, očkovaním, pravidelným odčervením. Bola ako plyšová hračka, okrem jedla potrebovala len veľa lásky a nehy. Jednu našu klientku s ťažkou demenciou priviedla k rozšíreniu používaných slov, s nevidiacimi i sluchovo postihnutými si rozumela výborne. Teraz máme niekoľkomesačné mačiatka Božku a Fatimu. Pre 34 klientov nášho zariadenia je najlepšou a najpríjemnejšou gymnastikou ich kŕmenie. Musia sa pohybovať a často si to ani neuvedomia. Pri nich zabúdajú na svoje bolesti a problémy,


Jéj,mačička...

 

„Jéj, mačička,“ zapišťali natešene deti, keď ich v neveľkej farebnej miestnosti vítala krásna Tatanka Simon. Orientálna mačka je v Materskej škole pri Fakultnej nemocnici v Brne pravidelným hosťom. Nemocničná materská škola ako jediná v celej Európe využíva na malých pacientoch podpornú terapiu mačkou.
Počas dopoludnia sa „zvieracia terapeutka“ stretla s deťmi od jedného do sedemnástich rokov. Trápia ich najrôznejšie choroby - žalúdočné ťažkosti, cukrovka, nedostatok červených krviniek, zlomeniny i rakovina.

Terapia v praxi:

„Viete, aký je to druh mačky?“ pýta sa detí riaditeľka materskej školy a zároveň terapeutka Jana Stěničková. Dievčatko, očividne milovníčka štvornohých tvorov, tipuje siamku. „Si blízko, ale tie majú modré oči. Toto je orientálna mačka. Má tiež dlhé štíhle telo a krátku srsť, ale zelené oči,“ opraví ju učiteľka. Jej kolegyňa, veterinárka Kvetoslava Mahelková, vezme striekačku a obväz a malému obecenstvu vysvetľuje, že aj zvieratká bývajú choré, dostávajú injekcie a môžu mať zlomeniny.
Keď trpezlivej Tatanke obviaže hlavu, mačka je taká komická, že deti sa začnú smiať. Okrem toho sa dozvedeli, ako sa o zvieratko starať, a každý z nich dostal mačaciu podušku, na ktorú nakreslil tvár a zobral si ju so sebou do nemocničnej izby. Tým sa zavŕšila pasívna časť terapie.
Tú aktívnu tvoril fyzický kontakt s domácim miláčikom, ktorý spokojne priadol. Ani po troch hodinách sa u neho neobjavil náznak únavy či, nebodaj, nevôle. Spokojné tváre pacientov svedčili o tom, že prítomnosť zvieratka im padla dobre.


Naši pacienti

 

FELINOTERAPIA

Aktivizačná metóda - pre seniorov, deti s logopedickými, emočnými problemami, poruchami učenia.

Obohatenie života - seniorov v sociálných zariadeniach, zdravých detí.

Účastníci felinoterapie:

- Klient

- Návštevný tým - vedúci týmu, chovateľ, dobrovoľník, odborníci (psychológ, lekár, fyzioterapeut)

-Mačka: Domáce mačky, Sijamské a javanské mačky, Mainské mývalie mačky, Perské mačky, Radgol, Sibírske mačky.

 

Indikácie felinoterapie - deti : aktivizácia - navodenie príjemných emočných pocitov

- precvičenie jemnej a hrubej motoriky,

- zdokonalenie rečových schopností,

- začlenenie detí do nového kolektívu,

- vybudovanie zodpovedného vzťahu k zvieratom

- odpútanie od nepríjemných a bolestivých vyšetrení a zákrokov

 

Indikácie felinoterapie - dospelí

- Zpríjemnenie života

- Naviazanie kontaktu s okolím

- Privyknutie novému prostrediu

 

Kontraindikácie felinoterapie

Alergia spojená s kontaktom s mačkou

Akútne stavy

Otvorené rány

Nesúhlas klienta

Kompletné individuálne posúdenie

Ochorenia imunitného systému

Fóbie